Я знаю, і вихвалянь, і захоплень, і ганень було вже багато. Я навіть знаю, що Ліна Костенко ніколи не почує моєї думки з тієї простої причини, що не прочитає її навіть. У тій хвилі хвалебних од і критики легко загубитись. Можливо сама вона і не читає , а дають їй ознайомитись лише з кращими екземплярами людських вражень. Як у свій час генсеку…. В усякому разі, це не привід для мене змовчати, і не сказати бажане. Недавно «Буквоїд» відкрила. Це якесь містичне. Кілька місяців мовчала, перечитувала, переслуховувала рецензії, критику і похвалу, і коли нарешті наважилась написати свої думки – відкрила сайт і прочитала фактично саму себе. Це точно містика – мов, не лізь, усе сказано, сказано навіть те, що ти хотіла. Отож, все, тема закрита.
Не закрита, для мене – ні.
Часом мій лихий характер підбиває мене все робити навпаки. Перефразовуючи Лесю скажу, коли всі плачуть – я сміюся… Коли всі плазом лежать, стукаючись чолом об землю , вимолюючи прощення і, водночас, збираючи підписи та посилаючи ходоків, мені, як мінімум, не хочеться на це глядіти. Ну не приїде Ліна Костенко до Львова, що ж поробиш… Хто хотів, той уже все почув, усе побачив в запису (дякувати інтернетові!), усе прочитав…
Коли кілька місяців тому почався шал з «Самашедшим», я не тільки мовчала, а навіть не читала. Не скажу що аж так принципово. Коли шал почав зростати – скачала електронну версію. Ні, я напевне куплю паперове видання… якщо знайду.. якщо додрукують… А цікаво, між іншим, чому такий наклад малий вийшов? Може від перестороги – а раптом народ вже так отупів, що і читати не схоче, а купляти книгу тим паче? Це теж питання, яке потребує відповіді.
Так ось, напевне куплю, правда не для того, щоб покласти її на столику коло ліжка, разом з настільною лампою і окулярами. Куплю, щоб привезти і пороздаровувати всім друзям у далеких і близьких закордоннях. Нехай горнуться до бідної неньки, бо так уже її люблять, так люблять, чим далі від’їжджають, тим палкіше люблять. Ну нехай хоч так, півлюбов – піверзац. Україну люблять здаля, а свій добробут – зблизька.
Відволіклась. Вертай, моя думко, до Ліни Василівни, а то ще хвилину роздумів про емігрантів і полинеш кудись дуже далеко, як Ліна в прозу.
Отож, завантажила. Ні, так просто епохальні речі не читаються – треба відповідно приготуватись. Приготувалась. Горнятко кави ( з нагоди свята змолола справжню, привезену з Австрії, а не якусь якобсно-жокейну бурду), цукерочка (для зупинки емоцій, як буде зашкалювати), трохи жаліслива констатація факту про покинуте паління (бо цигарка тут справді знадобилася б). Готова, читаю.
Боже, з чого ж почати? Оце дідько… писала, писала вступ так хвацько, а як перейшла до суті – ніби хто клацнув в мозкові вимикачем. Може теж містика? Мовляв, не чіпай нетлінне, не зазіхай на пророка, не шкреби совість нації, та й не те, що не шкреби, а гладити проти шерсті не смій? А ще, коли ясно розумієш, що крім тебе самої, та може з десятка твоїх знайомих ніхто більше не перечитає твою писанину, то починає розбирати сміх. Весело, весело, смішно, аж у грудях від сміху пече...
На п’ятій сторінці тривожно поглядаю на їх загальну кількість. Ого, понад триста! Ну що ж, ти дурний, темний вилупку, певно нічого не розумієш, напружуй мозок і читай, читай, читай…
Я часто люблю робити все всупереч, такий вже бридкий характер. О, забула,вже писала про це. Так от, я чекала, коли вийшов твір, чекала, водночас перечитуючи все що можна, включаючи скандальні речі, які виходили від різних освічених і не дуже людей, передивилась усі передачі на задану тематику, фейсбукову сторінку, котра збирає підписи за приїзд Костенко до Львова і, звичайно, переглянула її виступ в Харкові. Уважно подивилась і послухала, а не переглянула. А роман не читала. Ну неможливо було його читати під таким шаленим тиском, який спровокувала сама поетка. Читала вибрані цитати, котрі справляли на мене враження правильністю думки і суворою схематичністю речень відповідно, і старалась не утверджувати в своїй пам’яті образливі висловлювання про Львів.
Ну ось воно що – полегшено зітхне читач, котрому і так вже певно наскучило читати таку довгу вступну жуйку – це той галицький гонор заговорив, так ми і знали, де той пес закопаний. Може трохи там і закопаний, образа таки є, правда не такого вже й демонічного розміру. Вчора почула в розмові від своєї знайомої - «А звідки нам знати, казала вона (Л.Костенко) ці слова про Львів та львів’ян чи ні?». Ця думка мене заскочила. А може й справді не казала? Тепер повнісінько всіляких інсинуацій. Та коли не казала, чому мовчить, невже не розуміє, що Львів постійно навертається до тієї теми, свариться-пересварюється, і кожен відстоює свою істину в останній інстанції? Чи з висоти 80-ти літ та титулів не видно, що робиться внизу, а може просто увагу звертати безпотребно? То для кого тоді пишуться тії книги?
Читаючи, не покидає основна думка – "пізно... запізно..." . Навіщо було чекати десять років, нехай не десять... п’ять?
- Потім була помаранчева... Всі надіялись... Ось воно прийшло! – мало не свариться зі мною приятелька. – От і вона мовчала, бо очікувала змін.
Немає логіки, не бачу. Зате бачу у творі факти, висновки, події, котрі всі знають і пам’ятають багато років. Це в тому випадку, коли говоримо про людей освічених, думаючих, читаючих.
- Це нам нагадування, бо ми вже все забули, нас уже приспали – не вгаває приятелька.
Немає логіки, не бачу. Якщо це так, то навіщо було потурати приспанню? "Я кажу, а вони не чують, я кажу, а вони не чують...". Двадцять літ мовчання – це "кажу"? Чи так уже одне приспання і відрізняється від іншого, якщо думати про наслідки і результат того сну? Відсторонення від проблеми, при всій її очевидності, хіба не приспання? Для чого це все, для того, щоб тепер тицьнути нас усіх в те славнозвіснеє болото?
"Я мовчала", чи "я говорила", чи як там, вже й не розберу...
Я вдивляюсь в далечінь. Постать жінки, величної, досить суворої, дуже спостережливої , вимальовується на горизонті. Он вона повільно йде парком. Озирається довкола, погляд її зупиняється на зграйці голубів, потому на дітлахах, що немов пташенята, клубочуться в пісочниці. Підійшовши до лави, сідає повільно, дістає з сумочки записник, олівець, і, примружившись (забула-бо окуляри вдома), неспішно щось пише. За хвильку бачу ту постать у кав’ярні, а ще потому на Хрещатику, у магазині, в черзі біля каси, на Майдані, у Львові, Донецьку, Черкасах... І так, крок за кроком, день за днем, літом по літі, усе більше тих вензелів в записнику, усе більше тих гірких, справедливих слів виструнчуються в речення, в абзаци, від першої до останньої сторінки книги.
Добре, що названо це «Записками». І добре, що збирані в записничку на протязі багатьох років нотатки, хоч і пізно, а з’явились на світ Божий. Добре що громадянська позиція поетки Ліни Костенко була представлена голосно і боляче, як струс мозку для всього суспільства.
"І все на світі треба пережити,
І кожен фініш – це, по суті, старт,
І наперед не треба ворожити,
І за минулим плакати не варт.
Тож веселімось, людоньки, на людях,
Хай меле млин свою одвічну дерть.
Застряло серце, мов осколок в грудях,
Нічого, все це вилікує смерть.
Хай буде все небачене побачено,
Хай буде все пробачене пробачено,
Хай буде вік прожито, як належить,
На жаль, від нас нічого не залежить...
А треба жити. Якось треба жити.
Це зветься досвід, витримка і гарт.
І наперед не треба ворожити,
І за минулим плакати не варт.
Отак як є. А може бути й гірше,
А може бути зовсім, зовсім зле.
А поки розум од біди не згірк ще, –
Не будь рабом і смійся як Рабле!
Тож веселімось, людоньки, на людях,
Хай меле млин свою одвічну дерть.
Застряло серце, мов осколок в грудях,
Нічого, все це вилікує смерть.
Хай буде все небачене побачено,
Хай буде все пробачене пробачено.
Єдине, що від нас іще залежить, –
Принаймні вік прожити як належить."
Що до цього можна додати? Тому, незважаючи на загальний шал, нехай як у сироти в пустелі, але, все-таки, на столику біля мого ліжка, поряд з лампою і окулярами не будуть лежати ті "Записки...", а пригорнуться до мого серця збірки чудових віршів поетеси Ліни Василівни Костенко.
Створений для друзів, створений для людей, котрі вміють читати, думати, слухати, говорити, плакати, сміятись, любити, співчувати, вірити, довіряти, прощати, зневажати, шкодувати... Тут поважають всі людські почуття, крім одного - ненависті.
Про мене
- Ксенія
- Господь оселив наш народ в центрі Європи, в краю, де котить свої хвилі могутній Дніпро, де милують наше око карпатські плаї,де дзюркотять кришталево чисті гірські потоки,в краю,де співає свою пісню соловейко. Господь оселив нас в краю з помірним кліматом, а це значить що зимою не дошкуляють нам тріскучі морози, а літом спека, в краю,який знаходиться в спокійній сейсмологічній зоні, а це значить, що наш Творець захистив нас від великих руйнівних землетрусів і вулканів, від руйнівної сили вітрів – торнадо і смертоносних хвиль цунамі. Натомість дав Творець нашому народові родючі чорноземи, багаті корисними копалинами, дав нашим людям великі здібності і таланти, завдяки яким з нашого народу вийшло багато письменників і поетів, композиторів і піснярів, що відомі всьому світові. Отримали ми від Бога співучу мову, дзвінкі голоси, щиру гостинну вдачу, прекрасну вроду і багату культуру, а зветься край цей Україна. Кожен свідомий українець любить свою державу, свій народ, свою культуру, поважає свої традиції і в їхньому дусі виховує майбутні покоління.
Підписатися на:
Дописати коментарі (Atom)
Немає коментарів:
Дописати коментар